Bieżące informacje

Jak dostosować foteliki do wieku i rozmiarów dziecka i czego przepisy zabraniają? Podajemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Data publikacji 24.07.2023

Bezpieczeństwo naszych dzieci w trakcie jazdy samochodem jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że wypadek drogowy, czy kolizja to zdarzenie losowe, na które w zasadzie nie mamy wpływu. Niestety w dalszym ciągu Polska przoduje w Europie pod względem wypadków drogowych, a co z tego wynika osób zabitych i rannych. Należy zatem podkreślić, że przeciążenia np. podczas gwałtownego hamowania, mogą być niebezpieczne dla dziecka. Możemy mieć realny wpływ na stuki zdarzeń drogowych, wystarczy przestrzegać obowiązujących przepisów…

Jak dostosować foteliki do wieku i rozmiarów dziecka?
Foteliki samochodowe są dostępne w kilku kategoriach wagowych. Dla noworodków i niemowląt przeznaczona jest grupa 0+ (0-13 kg); dla dzieci w wieku do 3-4 lat - grupa I (9-18 kg); a dla starszych dzieci - siedzenie podwyższające z oparciem czyli grupa II-III (15-36 kg). Są także modele, które starają się proponować rozwiązania starczające na dłużej (rosnące wraz z dzieckiem). Jeśli jednak mamy możliwość, zastosujmy modele bardziej precyzyjnie dostosowane do wagi i rozmiarów dziecka. Warto wiedzieć też, że obecnie nie zaleca się przewożenia starszych dzieci na specjalnych podwyższeniach, które nie zabezpieczają tułowia dziecka i nie zapewniają odpowiedniego przebiegu pasów bezpieczeństwa. Dostosowując fotelik do dziecka musimy wziąć pod uwagę nie tylko wagę maluszka, ale także sprawdzić, czy odpowiednio chroniona jest jego głowa. W foteliku 0+ głowa dziecka nie może wystawać ponad oparcie fotelika, w następnych grupach oparcie nie może przebiegać poniżej linii oczu dziecka.
Jeśli kupiony przez nas fotelik uległ jakiemukolwiek uszkodzeniu lub jeśli w miarę użytkowania okazuje się, że nie da się go zamontować prawidłowo i optymalnie bezpiecznie - koniecznie musimy go wymienić na sprzęt w pełni chroniący nasze dziecko. Jeśli chroniąc własnego maluszka pozbywamy się nieudanego lub uszkodzonego fotelika, nie sprzedawajmy go! Nawet za cenę kilkuset straconych złotych nie warto narażać na szwank zdrowia i życia innego dziecka.
Natomiast kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym zwolniono jego rodziców i opiekunów, jeżeli:
• dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia (uwaga! Dziecko może siedzieć tylko na tylnym fotelu i musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa);
• rodzic lub opiekun dziecka posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika;
• przewozimy trójkę dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzech fotelików. Uwaga! Trzecie dziecko może siedzieć z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale powinno mieć przynajmniej 3 lata i być przypięte pasami. Pamiętaj! Takie rozwiązanie, chociaż dopuszczone warunkowo, jest bardzo niebezpieczne dla trzeciego dziecka. Podczas wypadku może wyślizgnąć się z pasów i doznać poważnych obrażeń. Znacznie lepszą i bezpieczniejszą metodą będzie zamocowanie trzeciego fotelika na przednim siedzeniu w samochodzie.
• obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy także przejazdu taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Czego przepisy zabraniają?
Po nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące:
• zakazu przewożenia w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera (chyba, że zostanie ona wyłączona);
• zakazu przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa - zgodnie w wcześniejszymi przepisami, jeżeli auto nie było fabrycznie wyposażone w pasy bezpieczeństwa, rodzic lub opiekun dziecka nie miał obowiązku przewożenia go w foteliku. Zakaz dotyczy nielicznej grupy właścicieli pojazdów, bo na polskich drogach pozostało niewiele aut, które nie posiadają zamontowanych pasów bezpieczeństwa. Głównie są to pojazdy zabytkowe z lat 70-tych.
• zakazu przewożenia dziecka na przednim siedzeniu mającego mniej niż 150 cm wzrostu poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem.

Należy także pamiętać, że odpowiednio dobrany fotelik lub urządzenie przytrzymujące i zapięte pasy mogą uchronić nas, a przede wszystkim naszych bliskich przed utratą zdrowia, a nawet życia !!!

 

 

asp.  Łukasz Porębski

  • Czy wiesz jak prawidłowo zastosować fotelik dziecięcy w samochodzie?
  • Czy wiesz jak prawidłowo zastosować fotelik dziecięcy w samochodzie?
Powrót na górę strony