Bieżące informacje

Kolejny egzamin na Kartę Rowerową z udziałem policjantów Ogniwa Ruchu Drogowego

Data publikacji 07.06.2023

Policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie egzaminowali uczniów Szkoły Podstawowej w Wiązowie, którzy ubiegali się o pierwsze w swoim życiu uprawnienia do kierowania. Wszyscy uczniowie najpierw musieli zaliczyć część teoretyczną z zakresu podstawowych zasad ruchu drogowego. Na tej podstawie mogli sprawdzić swoje umiejętności w trakcie pokonywania toru jazdy. W tym miejscu stwierdzić należy, że stres podziałał mobilizująco gdyż wszyscy uczestnicy ukończyli egzamin pozytywnie.

W miniony wtorek 6 czerwca br., na terenie Szkoły Podstawowej w Wiązowie im. Piastów Śląskich  odbył się egzamin na kartę rowerową przy udziale funkcjonariuszy Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie.  Niezmiennie aby móc przystąpić do egzaminu praktycznego wszyscy uczniowie najpierw musieli zaliczyć część teoretyczną z zakresu podstawowych zasad ruchu drogowego. Następnie uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w trakcie pokonywania toru jazdy. Rowerzyści mieli za zadanie wykazać się pewnością i dynamiką jazdy, wyraźnym sygnalizowaniem wykonywanego manewru oraz co najważniejsze znajomością przepisów i zasad ruchu drogowego. W tym miejscu stwierdzić należy, że stres podziałał  mobilizująco gdyż wszyscy uczestnicy ukończyli egzamin pozytywnie.                                  
Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie karty rowerowej prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uprawnionym do wydania karty rowerowej jest dyrektor szkoły.
Zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T–w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

 

asp. Łukasz Porębski

Powrót na górę strony