Policjant na spotkaniu z wychowankami MOS-u
W miniony czwartek 9 lutego br., Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp szt. Jacek Waś przeprowadził zajęcia profilaktyczne w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii przy Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie. Strzeliński MOS prowadzi zintegrowaną działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. Przygotowuje młodzież do samodzielnego i odpowiedzialnego życia. W trakcie wizyty policjant poruszył obszar odpowiedzialności prawnej nieletnich. Przypomniał uczniom znaczenie tak ważnych i zarazem zapomnianych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii jest instytucją oświatowo-wychowawczą, która zajmuje się kształceniem i wychowaniem młodzieży. Do MOS-u trafia młodzież wymagająca kształcenia specjalnego. Ośrodek sprawuje całodobową opiekę nad swoimi wychowankami, rozwija ich zainteresowania, współpracuje z rodzinami podopiecznych, uczestniczy w życiu społecznym środowiska. Strzeliński MOS prowadzi zintegrowaną działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. Przygotowuje młodzież do samodzielnego i odpowiedzialnego życia. Oprócz nauki młodzież uczestniczy w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, korekcyjnych, psychoterapeutycznych i reedukacyjnych.
W trakcie wczorajszej wizyty policjant poruszył obszar odpowiedzialności prawnej nieletnich. I o ile prawa uczniom są doskonale uczniom znane to ze znajomością własnych obowiązków bywa nieco gorzej. Z tego powodu młodzież często nie ma świadomości, że po przekroczeniu 13 lat grozi im odpowiedzialność przed sądem dla nieletnich. Podczas spotkania policjant uświadamiał uczniów co to jest demoralizacja i co za to może im grozić.
Ponadto Kierownik Rewiru Dzielnicowych przypomniał uczniom znaczenie tak ważnych i zarazem zapomnianych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja. Poruszony został temat „hejtu” w internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni. Policjant wskazał, iż w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów.
Kolejna część spotkania miała charakter debaty, podczas której uczniowie chętnie zadawali pytania we wszystkich kwestiach dla nich niejasnych. Dzięki luźnej dyskusji uczniowie mieli możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla nich sprawach i uzyskania odpowiedzi na niejasne dla nich zagadnienia.
asp. Łukasz Porębski