Życzenia dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku więziennictwo polskie tworzone było w zasadzie od nowa. 7-8 lutego 1919 Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych normalizujących funkcjonowanie służb państwowych w odrodzonej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 8 lutego ustanowiono Świętem Służby Więziennej.
Niech to święto będzie okazją do wyrażenia wielkiego uznania i zaangażowania dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w Waszej codziennej służbie i pracy.
Swoją służbą i pracą funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej udowodniają swój profesjonalizm. Życzmy szczęścia wytrwałości oraz niekończącego się pasma osobistych i służbowych sukcesów podległej kadrze i pracownikom.
Współczesna Służba Więzienna jest bardzo nowoczesną, umundurowaną i uzbrojoną formacją apolityczną podległą Ministrowi Sprawiedliwości, posiadającą własną strukturę organizacyjną. Formacja realizuje zadania w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kar pobawienia wolności i środków przymusu, skutkujących pozbawieniem wolności na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny wykonawczy. Nad bezpieczeństwem publicznym i praworządnym wykonywaniem kary pozbawienia wolności czuwa blisko 30 tysięcy funkcjonariuszy Służby Więziennej, wspieranych niemal 2 tysiącami etatów pracowników cywilnych. Na czele Służby Więziennej stoi Dyrektor Generalny, któremu podlegają komendanci ośrodków szkolenia i doskonalenia kadr oraz dyrektorzy okręgowi nadzorujący służbę dyrektorów zakładów karnych i aresztów śledczych, których obecnie jest 130 na terenie całego kraju. Od 2018 roku Służba Więzienna posiada także własną uczelnię. Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie jest uczelnią zawodową służb państwowych i została utworzona 31 sierpnia 2018 roku przez Ministra Sprawiedliwości. W świetle ustawy o Służbie Więziennej z dnia 9 kwietnia 2010 roku Uczelnia jest jednostką organizacyjną Służby Więziennej, posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Statutowym celem działalności Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy innych służb oraz osób cywilnych.
asp. Łukasz Porębski