Podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie strzelińskim za 2022 rok
Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to nowoczesna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją. KMZB działa z dowolnego urządzenia z przeglądarką i dostępem do internetu. Wystarczy kilka kliknięć i można zgłosić problem przekraczania dozwolonej prędkości, niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, złej infrastruktury oraz wiele innych. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2022 roku. Przez miniony rok mieszkańcy powiatu strzelińskiego korzystali z tego narzędzia, aż 545 razy. Mundurowi w trakcie służby potwierdzili łącznie 323 razy.
Jak wynika z przeprowadzonej analizy niezmiennie najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym:
-
przekraczanie dozwolonej prędkości (151 zgłoszeń),
-
niewłaściwa infrastruktura drogowa (124 zgłoszeń),
-
nieprawidłowe parkowanie (68 zgłoszeń),
-
zła organizacja ruchu drogowego (22 zgłoszeń),
-
nielegalne rajdy samochodowe (18 zgłoszeń)
69 otrzymanych zgłoszeń zawierało się w obszarze prewencji, a dotyczyły m in:
-
spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (26 zgłoszeń),
-
dzikich wysypisk śmieci (9 zgłoszeń),
-
grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją (6 zgłoszeń),
-
używania środków odurzających (6 zgłoszeń),
-
aktów wandalizmu (5 zgłoszeń),
-
znęcania się nad zwierzętami (4 zgłoszenia).
Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, a dzielnicowi tworząc plany działań priorytetowych stale eliminują zagrożenia ze swoich rejonów służbowych. Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl
Pamiętajmy, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numeru alarmowego 112.
asp. Łukasz Porębski