Cyberprzemoc i inne zagrożenia w internecie – spotkanie profilaktyczne z młodzież.
Policjantka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii przy Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci internet. Wszystkim zgromadzonym policjantka radziła jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy. Uczniowie byli żywo zainteresowani, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań, a ponadto dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom młodzież będzie mogła z refleksją i bardziej odpowiedzialnie korzystać z internetu.
W minioną środę 19 października br., policjantka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej asp. Joanna Demska gościła w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii przy Zespole Placówek Oświatowych w Strzelinie. Tematem wczorajszego spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci internet. Na wstępie policjantka scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśniła, dlaczego obszar cyberprzemocy jest tak ważny. Śmieszne, czy kompromitujące zdjęcia, filmiki z wulgarnymi komentarzami lub inne materiały rozpowszechniając się w sieci internet w bardzo krótkim czasie, nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować. Wszystkim zgromadzonym uczniom policjantka radziła jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W tym miejscu należy stanowczo zaznaczyć, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które w uzasadnionym przypadku należy zgłaszać właściwym organom ścigania. Ponadto policjantka przekazała wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich ilustrując je odpowiednimi przykładami.
Uczniowie byli żywo zainteresowani, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań, a ponadto chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym obszarze.
Spotkania tego typu są bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom profilaktycznym młodzież będzie mogła z refleksją i bardziej odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć w przyszłości wielu niebezpieczeństw i ustrzec się ewentualnych błędów.
asp. Łukasz Porębski