Jednoślady z promilami (i aktywnym sądowym zakazem) !!!
Nietrzeźwi rowerzyści stwarzają zagrożenie na drodze, nie tylko dla siebie ale również dla pozostałych użytkowników tj. kierowców samochodów, ciągników siodłowych czy motocyklistów. W konfrontacji ze zmotoryzowanymi uczestnikami ruchu rowerzysta nie posiada większych szans, a każde zdarzenie drogowe może być tragiczne w skutkach. Z tego powodu funkcjonariusze głównie Ogniwa Ruchu Drogowego w toku wykonywanych czynności służbowych prowadzą kontrole stanu trzeźwości rowerzystów.
Eliminowanie nietrzeźwych użytkowników ruchu jest istotnym elementem troski o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego każde zachowanie kierowców wskazujących na fakt, że mogą znajdować się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu jest podstawą do przeprowadzenia przez mundurowych kontroli drogowej. Wszystko po to, aby na drogach nie dochodziło do tragedii spowodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców jak również rowerzystów.
W minioną wtorek 27 września br., w Strzelinie przy ul. Kamiennej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 42 - letniego rowerzystę, który poruszał się po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości. Badanie przenośnym urządzeniem potwierdziło, że rowerzysta poruszał się na „podwójnym gazie” gdyż w wydychanym powietrzu posiadał ponad 2 promile. W tym samym dniu w Zielenicach gm. Borów funkcjonariusze patrolówki zatrzymali do kontroli drogowej 56 – letniego rowerzystę, który nie był w stanie zachować prostolinijnego toru jazdy. Również w tym przypadku urządzenie wskazało nie małą zawartość bo ponad 2 promile.
Kolejny dzień – kolejne zatrzymania nietrzeźwych rowerzystów.
W czwartek 29 września br., w Nowolesiu gm. Strzelin policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej 55 – letniego rowerzystę. W toku wykonywanych czynności mężczyzna posiadał ponad 1, 5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Na domiar złego mundurowi ustalili, że mężczyzna posiada Sądowy zakaz kierowania rowerami.
Dwóch pierwszych rowerzystów zostało ukaranych mandatem karnym kredytowanymi w kwocie 2 500 zł. Wobec trzeciego z rowerzystów został sporządzony kolejny wniosek o ukaranie do Sądu,
Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0, 2 promila a 0, 5 promila). Z kolei jeśli kierujący jednośladem jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0, 5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2 500 zł.
asp. Łukasz Porębski