Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego kierowcy tira, który poruszał się odcinkiem autostrady A4.
Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji innych uczestników ruchu w tym pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kompletnie pijany kierowca tira trafił w ręce mundurowych. Urządzenie pomiarowe wskazało 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełnione przestępstwo 31 – latek odpowiedział przed sądem. Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego.
W minioną sobotę 9 lipca 2022 roku kilka minut po godz. 18: 00 dyżurny stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie otrzymał zgłoszenie z treści, którego wynikało, że na 180 km autostrady A4 w kierunku Katowic porusza się kierowca składu (tir wraz z naczepą na grodziskich numerach rejestracyjnych), który może znajdować się po wpływem alkoholu. Najbliżej wskazanego w zgłoszeniu miejsca byli policjanci Posterunku Policji w Wiązowie, którzy niezwłocznie zostali zadysponowani na miejsce przez dyżurnego.
W tym czasie inni uczestnicy ruchu wraz z pracownikami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy w tym dniu wykonywali czynności zawodowe na odcinku autostrady, zajęli dwa pasy ruchu, po czym zaczęli stopniowo wytracać prędkość prowadzonych pojazdów. Doprowadzili tym samym do całkowitego zatrzymania na prawym pasie składu, którym poruszał się nietrzeźwy kierowca tj. 182 km autostrady. Jeszcze przed przyjazdem patrolu policji mężczyźni dokonali zatrzymania kompletnie pijanego kierującego.
Przybyli na miejsce funkcjonariusze dokonali badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 31 – letniego kierującego, które wskazało początkowo wynik , 1, 5 promila, a po krótkiej chwili już 2 promile. Na tej podstawie wprost z szoferki pojazdu mężczyzna trafił do policyjnej celi. Oprócz utraty prawa jazdy, zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa mężczyzn dzięki, którym być może nie doszło do tragedii na drodze.
Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!
mł. asp. Łukasz Porębski