Postawiono zarzuty 57- latkowi m in. za groźby pozbawienia życia.
Policjanci zatrzymali 57-latka, który na terenie Strzelina wszedł do gabinetu stomatologicznego z siekierą, po czym ukrył się w pobliskim budynku. W trakcie zdarzenia mężczyzna posiadał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora i wobec mężczyzny zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.
Przypomnijmy, że do opisanego zdarzenia doszło w dniu 16 grudnia 2021 po godz. 9: 00 kiedy to funkcjonariuszki Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej tut. jednostki Policji zostały zadysponowane do przeprowadzenia interwencji w Strzelinie gdzie według otrzymanego zgłoszenia na teren gabinetu stomatologicznego wszedł mężczyzna z siekierą. Przybyłe na miejsce policjantki potwierdziły otrzymane zgłoszenie. Jednak jak ustaliły wskazany w zgłoszeniu mężczyzna zdążył oddalić się. Posiadając m in. rysopis, mundurowe udały się do pobliskiego budynku mieszkalnego gdzie w podpiwniczeniu zastały wskazanego mężczyznę. Ze względu na zachowanie odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu z wynikiem ponad 2 promili w wydychanym powietrzu . W trakcie wykonywanych czynności policjantki odnalazły również pośpiesznie schowaną przez mężczyznę siekierę. Na okoliczność podjętych czynności mężczyzna został zatrzymany i osadzony do wytrzeźwienia.
W tym czasie policjanci Wydziału Kryminalnego przystąpili do ustalania wszystkich okoliczności przedmiotowego zdarzenia. W toku prowadzonych czynności mężczyzna początkowo prośbą, a następnie groźbą wywierał wpływ na funkcjonariuszy celem odstąpienia od zatrzymania. Ponadto w akcie desperacji mężczyzna obiecał wręczenie korzystności majątkowych w zamian za odstąpienie od wykonania dalszych czynności w przedmiotowej sprawie. Ostatecznie zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy umożliwił postawić 57 – latkowi (mieszkaniec powiatu strzelińskiego) zarzutów karnych z art. 190 § 1KK „groźba karalna”, 224 § 2 KK „wywieranie wpływu na czynności urzędowe”, 226 § 1 KK „znieważenie funkcjonariusza” oraz 229 § 1 i 3 KK „łapownictwo czynne”, za które grozi do kilku lat pozbawienia wolności.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora i wobec mężczyzny zastosował zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.
mł. asp. Łukasz Porębski
Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie