Uroczyste wręczenie kart rowerowych.
Wręczenie karty rowerowej do doskonała okazja do przypomnienia i utrwalenia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypominamy, że rowerzyści oprócz praw mają również obowiązki, do których muszą się stosować.
W miniony poniedziałek 22 listopada 2021 roku funkcjonariuszka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej mł. asp. Joanna Demska odwiedziła Publiczną Szkołę Podstawową im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. W trakcie spotkania uczniom placówki zostały uroczyście wręczone karty rowerowe. Korzystając z tej okazji policjantka przymętniała aby przed każdym wyjazdem sprawdzić dokładnie stan techniczny swojego roweru. Szczególną uwagę zwróciła na elementy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. Policjanta przypomniała również o prawidłowym noszeniu elementów odblaskowych, które powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.
Pomimo formalnie zakończonego sezonu rowerowego nieustannie przypominamy aby móc poruszać się rowerem po drogach publicznych, to zgodnie z przepisami rower musi być wyposażony w następujące elementy:
-
z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
-
z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
-
w dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej; jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
-
co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
-
w dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku.
Każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Rowerzysta korzystający z drogi dla rowerów i pieszych, ma zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
-
opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
-
szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
-
warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Kask ochronny, co prawda nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać. Pamiętaj też o elementach odblaskowych – zwiększają one widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego na drogach, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo.
Osoby w wieku między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową.
mł. asp. Łukasz Porębski
Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie