Bieżące informacje

Uważaj na oszusta podającego się za policjanta!

Data publikacji 10.11.2021

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Oszuści jednak nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie wykorzystywaną przez oszustów metodą jest tzw. kradzież „na policjanta” czy funkcjonariusza "CBŚP". Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, czy udział w "tajnych akcjach".

Na czym polega oszustwo „na policjanta”?

Oszust w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta, prowadzi rozmowę w taki sposób aby w ostateczności doprowadzić do przekazywania pieniędzy w celu rzekomych działań, które mają zmierzać do ochrony środków finansowych. Przykładowo ofiara często słyszy, że wskazane w rozmowie środki są zagrożone kradzieżą w wyniku ataku hakerskiego lub możliwością zaciągnięcia kredytu przez osobę do tego nieuprawnioną. Fałszywi policjanci mogą też przekonywać, iż ktoś z osób bliskich rozmówcy spowodował wypadek komunikacyjny, a pieniądze są niezbędne na potrzeby kaucji. Podczas rozmowy oszuści instruują dokładnie swojego rozmówcę aby w konsekwencji ten przelał pieniądze na wskazane konto lub przekazał wprost gotówkę rzekomemu policjantowi.

 


 

Jak się bronić przed oszustem?

Przede   wszystkim należy pamiętać, iż policjanci nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, nie pośredniczą też w ich przekazywaniu. Policja również nigdy nie informuje osób postronnych o swoich działaniach. Dlatego też w opisanych powyżej sytuacjach pośpiech nie jest wskazany. W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości należy zadzwonić na Policję, wcześniej kończąc rozmowę telefoniczną z rzekomym funkcjonariuszem. Ponadto dla własnego bezpieczeństwa pod żadnym pozorem nie podawaj informacji o   zgromadzonych    środkach pieniężnych. Ze statystyk policyjnych wynika, że często ofiarami fałszywych policjantów padają osoby starsze, dlatego warto rozmawiać z seniorami o takich zagrożeniach.

 

mł. asp. Łukasz Porębski

Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie

 

Powrót na górę strony