Nie zdawaj się na swoje przeczucie.
Data publikacji 09.11.2021
Padający śnieg, marznący deszcz oraz temperatura w granicach zera z całą pewnością nie ułatwia poruszania się pojazdami mechanicznymi. Na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów wpływ ma również stan techniczny pojazdu m in. stan ogumienia, układu hamulcowego, układu kierowniczego, czy chociażby sprawne oświetlenie. Włączone i prawidłowo ustawione światła to ważny element bezpiecznego w ruchu drogowym.
Zatem światła w każdym pojeździe mechanicznym powinny być ustawione w sposób umożliwiający właściwe poruszanie się innym uczestnikom ruchu (przemieszczanie się w przypadku pieszych). Właściwe użytkowanie świateł reguluje Kodeks Wykroczeń, w myśl którego korzystanie ze świateł drogowych (długich) w sposób niezgodny z przepisami może być powodem kontroli drogowej. W tym miejscu należy przypomieć, że za popełnione w ten sposób wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości 200 zł i 3 punkty karne, które "wędrują" na konto kierowcy. Natomiast naruszenie warunków korzystania ze świateł przeciwmgielnych, przednich jak również tylnych to z kolei wykroczenie, za które także grozi kara grzywny w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych.
Kierowco pamiętaj! Właściwie ustawione reflektory umożliwiają doświetlenie drogi jak również w porę dostrzec niechronionych uczestników ruchu, którzy często poruszają się pieszo w obrębie drogi. Jednak każdy odpowiedzialny pieszy powinien już wiedzieć, że noszenie elementu odblaskowego może uratować zdrowie, a czasem także życie. Zatem posiadanie odblasku w czasie od zmierzchu do świtu, poza terenem zabudowanym, jest określone w przepisach. Pomimo tego zachęcamy wszystkich pieszych do noszenia elementów odblaskowych również na obszarze zabudowanym.
mł. asp. Łukasz Porębski
Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie