Bieżące informacje

Uwaga na oszustów w sieci.

Data publikacji 20.01.2021

Policjanci przestrzegają przed oszustwami, którzy wykorzystują m in. metodę "na BLIK". Przestępcy podszywają się pod znajomych na znanych portalach społecznościowych i proszą o pilną pożyczkę. Niestety kolejne osoby dały się zwieść namowom oszustów przekazując im wygenerowane kody. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

     W ostatnich dniach strzelińscy policjanci zostali powiadomieni o kolejnych oszustwach dokonanych za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. W każdym ujawnionym przypadku schemat działania oszustów był łudząco podobny tj. przełamując elektroniczne zabezpieczenia w imieniu znajomych oszust wysyłał wiadomości do pokrzywdzonych informując, iż pilnie potrzebują finansowego wsparcia. Proponowali też łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu "BLIK" w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczył, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Policja informuje, że cyberprzestępcy stale modyfikują swoje metody aby wyłudzić pieniądze, dane osobowe, kody dostępu do kont bankowych itp. Zatem uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Przykładem może być jeden z mieszkańców powiatu strzelińskiego, który został przekonany o możliwości dołączenia do intratnej inwestycji. Nieświadomy mężczyzna przekazał oszustom m in. dane dostępowe do swojego konta bankowego, w celu przeprowadzenia „uwierzytelniających” operacji. Poszkodowany 63 letni mężczyzna stracił w ten sposób pokaźna kwotę pieniędzy. Kolejną metodą oszustwa, które odnotowaliśmy w ostatnich dniach w naszym powiecie, było metoda „na pracownika firmy telekomunikacyjnej”. W tej sytuacji oszust podał się za pracownika wiodącej firmy telekomunikacyjnej, dzwonił z numeru telefonu łudząco podobnego do tego z reklamy telewizyjnej. W trakcie rozmowy oszust namówił swojego rozmówcę do podania pełnych danych osobowych wraz z numerem PESEL, numerem i serią dowodu osobistego. Dzięki tej metodzie oszust może złożyć internetowy wniosek o przyznanie kredytu tzw. „chwilówka”.

Okres pandemią wirusa Covid-19 oraz szereg wyprzedaży noworocznych spowodowały, że coraz częściej robimy zakupy w sieci czy na stronach aukcji internetowych. Cyberprzestępcy korzystają z fałszywej aplikacji serwisu, która wygląda niemal identycznie jak oryginał. Zachęcają w ten sposób do zakupów fikcyjnych przedmiotów oferowanych do sprzedaży w promocyjnej cenie. Warunek jest tylko jeden – płatność z góry. W tej sytuacji przykładem może być mieszkanka powiatu strzelińskiego, która w ten sposób zamówiła sprzęt sportowy. Po wybraniu produktu, oczywiście w promocyjnej cenie (z uwzględnieniem dużego rabatu), zachęcona przez sprzedającego dokonała płatności całej kwoty z góry. Do dnia dzisiejszego kobieta nie otrzymała towaru.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Pracownicy banku, czy firm telekomunikacyjnych nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta, nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. Uważajmy na strony internetowe, które oferują szybki i łatwy zarobek. Pod tego typu ofertami zazwyczaj czają się oszuści, którzy będą chcieli w łatwy sposób nas okraść. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których nigdzie indziej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje. W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy. Nie klikajmy w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe.

 

źródło: www.policja.pl (KPP Strzelin).

mł. asp. Łukasz Porębski

Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie

 

Powrót na górę strony