Świeć przykładem - odBLASKuj po zmroku.
Data publikacji 08.11.2020
Policja przypomina o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych gdyż im bardziej jesteśmy widoczni tym bardziej jesteśmy bezpieczni.
Zatem warto pamiętać, że pieszy jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Pieszego nie chronią żadne pasy bezpieczeństwa, czy poduszki powietrzne. Dlatego też tak ważna staje się widoczność na drodze. Z licznych analiz wynika, że po zmroku, pieszy ubrany w ciemną odzież jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga hamowania samochodu osobowego jadącego z prędkością nie przekraczającą 50 km/h to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/h to już blisko 100 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości już 150 metrów! Tym samym każdy kierujący pojazdem zyskuje cenny czas na wykonanie manewru lub po prostu zahamować i zatrzymać pojazd.
W tym miejscu zależy pamiętać, że samo posiadanie odblasku nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również prawidłowe noszone odblasków, które powinny być umieszczone w miejscu widocznym obejmującym pole działania świateł samochodowych. Przede wszystkim widoczność decyduje o czasie reakcji kierującego, drodze hamowania pojazdów, a to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo.
Źródło: Komenda Stołeczna Policji
Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie
mł. asp. Łukasz Porębski