Bieżące informacje

SZCZUŁ PSA, BY TEN NISZCZYŁ MIENIE, TERAZ DODATKOWO ODPOWIE ZA ZNIEWAŻENIE I NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ FUNKCJONARIUSZY ORAZ NARKOTYKI

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie realizując czynności do sprawy ujawnionego na terenie miasta Strzelin chuligańskiego niszczenia mienia, dokonali zatrzymania dwóch mężczyzn.

W ostatnich dniach marca br, na różnych portalach społecznościowych, w tym na profilu „Policja Strzelin” portalu Facebook, pojawiło się ogłoszenie zaniepokojonego mieszkańca Strzelina o ujawnionym akcie wandalizmu. Załączone do wiadomości zdjęcia prezentowały obraz, jak mężczyzna trzymający na smyczy psa, pozwala by ten rozszarpywał pień drzewa.

Przeprowadzone przez policjantów działania szybko wykazały że mężczyzna w ten sposób dopuścił, by jego pies dokonał uszkodzenia 13 sztuk drzew na terenie miasta. Co więcej, okoliczności świadczą o tym że działanie mężczyzny było umyślne, gdyż celowo szczuł swego psa, by ten obgryzał pnie drzew. Warto dodać, iż w sytuacji gdy konsekwencją szczucia jest faktycznie atak psa, a jego następstwem zniszczenie mienia, działanie to będzie rodziło odpowiedzialność karną za zniszczenie mienia. W tym wypadku powstała szkoda przekracza kwotę 1000złotych, dlatego czyn stanowi przestępstwo.

Próba rozliczenia właściciela psa za popełnione przestępstwo okazała się nie być łatwą. Podczas realizacji zatrzymania, 42-letni mieszkaniec powiatu strzelińskiego stawiał czynny opór, był agresywny i nie wykonywał wydawanych mu przez policjantów poleceń. Znieważał ich, szczuł psa w celu zmuszenia policjantów do zaniechania prawnej czynności służbowej, ponadto szarpiąc się oraz uderzając i kopiąc naruszył nietykalność cielesną policjantów. Mimo to mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany.

To jednak nie wszystko, w toku dalszych czynności kryminalni ujawnili w mieszkaniu sprawcy, w którym zamieszkuje wraz z 34-letnim bratem, znaczną ilość narkotyków. Przeprowadzone badania testerem zabezpieczonych narkotyków potwierdziły, że zatrzymane środki to narkotyki w postaci marihuany w ilości 3,42 grama netto, amfetaminy w ilości 4,45 grama netto oraz substancji psychotropowych 3CMC w ilości 31,48 grama netto i 2MMC w ilości 0,81 grama netto, co łącznie stanowi ponad 200 porcji, a ich czarnorynkowa wartość handlowa to ponad 2.600złotych. Ujawnione narkotyki zabezpieczono.

Z uwagi na okoliczności, zatrzymano obu mężczyzn i obaj usłyszeli zarzuty. Sąd Rejonowy w Strzelinie wobec 42-latka, który prócz zarzutu posiadania znacznej ilość środków odurzających, znieważenia i napaści na funkcjonariuszy oraz umyślnego uszkodzenia 13 sztuk drzew ozdobnych na terenie miasta Strzelin zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Natomiast wobec drugiego z zatrzymanych Prokurator Rejonowy w Strzelinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, po ogłoszeniu mu zarzutu posiadania znacznej ilość środków odurzających. W sprawie realizowane są dalsze czynności, w celu stwierdzenia czy właściciel psa swym postępowaniem, nie narusz przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Pamiętajmy! Każdy czyn dokonany z chwilą szczucia, czyli podjęcia takiego zachowania, które powoduje agresje psa, stanowić będzie przestępstwo lub wykroczenie, zależnie od skutku jakie te działanie spowoduje.

Kodeks wykroczeń w art. 108 stanowi, iż kto szczuje psem człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. Niezależnie czy pies rzeczywiście zaatakował człowieka i czy wyrządził mu jakąś krzywdę. Nie ma znaczenia, jakiej rasy jest pies, czy faktycznie był groźny, niebezpieczny i czy był w ogóle zdolny do zrobienia jakiejkolwiek krzywdy. Również nie ma znaczenia, czy osoba szczuta faktycznie obawiała się napaści i bała się psa. Czyn jest dokonany z chwilą szczucia, czyli podjęcia takiego zachowania, które powoduje agresje psa. Jeżeli konsekwencją szczucia jest faktycznie atak psa i następuje skutek w postaci zniszczenia, uszkodzenia mienia, będzie to rodziło odpowiedzialność – w zależności od wartości zniszczonego mienia – odpowiednio z art. 124 Kodeksu wykroczeń lub art. 288 Kodeksu karnego. Nadto jeżeli pokrzywdzony dozna uszczerbku na zdrowiu, sprawca może odpowiadać za przestępstwo z art. 156 lub 157 Kodeksu karnego. Warto również mieć świadomość o istnieniu przepisu art. 77 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, iż kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny lub karze nagany. Jeśli chodzi o przedmiotowe wykroczenie to dla zaistnienia wykroczenia z komentowanego przepisu istotne jest by sprawca swoim postępowaniem nie zachował zwykłych lub nakazanych środków ostrożności. Zwykłych, a więc tradycyjnych, przyjętych zwyczajowo, naturalnych dla trzymania danego gatunku zwierzęcia, dodatkowo uzależnionych od jego cech osobniczych i ewentualnego, potencjalnego zagrożenia. Kolejnym aktem prawnych rodzącym konsekwencje karne, jest Ustawia o ochronie zwierząt. Znęcanie się nad zwierzętami może przybierać różne formy. Drażnienie psa także jest formą znęcania. Celowe tzw. jego szczucie, podjudzanie do gonienia, atakowania ludzi lub zwierząt, stanowi o utrzymywaniu psa w niewłaściwszych warunkach bytowania, zwłaszcza gdy zachowanie takie następuje z określoną częstotliwością, nasileniem, a zatem staje się normą, co w myśl z art. 6.1a pkt 9 może stanowić o naruszeniu przepisów tejże ustawy.

asp.szt. Aleksandra Bezrąk

Powrót na górę strony