Bieżące informacje

POLICJANCI ZABEZPIECZAJĄ NIEWYBUCHY UJAWNIONE NA TERENIE POWIATU STRZELIŃSKIEGO

Strzelińska Policja cyklicznie powiadamiana jest o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek” z czasów II Wojny Światowej. Jak widać ziemia naszego powiatu wciąż skrywa wiele takich pamiątek. Zwłaszcza podczas wiosennych, czy jesiennych prac w polu bywa że i codziennie jesteśmy powiadamiania o odnalezieniu pocisków różnego rodzaju oraz kalibru. Policja apeluje, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Nie wolno znalezionych niewybuchów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

W dniu wczorajszy do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie dwukrotnie wpłynęło zgłoszenie ujawnienia niewybuchu. Pierwsze chwilę po godz. 8: 00, gdzie zgłaszający podał, że w obrębie wsi Białobrzezie gm. Kondratowice na polu ujawnił przedmiot, który swoim kształtem przypomina niewybuch. Przypuszczenia zgłaszającego potwierdziły się, na polu ornym podczas prac agrotechnicznych znaleziono granat moździerzowy. Tego samego dnia, chwilę po godz. 20:00 wpłynęło kolejne zgłoszenie od mieszkańca powiatu strzelińskiego, tym razem w obrębie wsi Strużyna gm. Przeworno, gdzie również ujawnił niewybuch. Również w tym przypadku przybyli na miejsce policjanci potwierdzili, że znaleziskiem jest pamiątka z czasów II Wojny Światowej w postaci pocisku moździerza. 

Warto pamiętać, że wykrycie w ziemi „znalezisk”, jak: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, pancerzownice, granaty, miny wszelkich typów, ładunki materiałów wybuchowych, złomu metalowego zawierającego resztki materiałów wybuchowych, choć wydaje się błahe - bo przecież leżało w ziemi tyle lat, to stanowi sytuację kryzysową – zagrożenie niewybuchem i wymaga podjęcia szczególnych działań, w celu usunięcia potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, dzwoniąc pod numer alarmowy 112, Policję - 997, Straż Pożarną ‑ 998, czy też bezpośrednio powiadomić Garnizonową Grupę Rozminowania.

Informując w/w organa należy:

  • precyzyjnie określić miejsce odnalezienia przedmiotu
  • określić co zostało znalezione, opisać przedmiot, jego wygląd, ogólne gabaryty, ilość
  • podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku, dane osoby, która może wskazać dokładne miejsce jego położenia.

Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!


 

asp. szt. Aleksandra Bezrąk

Powrót na górę strony