PROFILAKTYCZNE ROZMOWY Z MŁODZIEŻĄ
Hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści oraz agresja skierowana wobec drugiej osoby mogą prowadzić do tragicznych skutków. Dlatego spotkania z młodzieżą dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich są prowadzone cyklicznie i mają charakter profilaktyczny.
Na co dzień spotykamy się z sytuacjami, w których małoletni stają się sprawcami czynów karalnych lub ofiarami przestępstw, często o bardzo drastycznym charakterze. Dlatego Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie stale współpracuje z placówkami oświatowymi na terenie powiatu strzelińskiego, aby zapobiegać demoralizacji wśród dzieci i młodzieży.
Przykładem takiego spotkania profilaktycznego była pogadanka w Szkole Podstawowej nr 4 w Strzelinie, podczas której Policjantka Asystent Wydziału Prewencji tutejszej komendy asp. Joanna Demska omówiła z młodzieżą jak relacje rówieśnicze wpływają na budowanie właściwych postaw, a przy tym jak ważnym jest przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. Wspólnie przeanalizowali sposoby zapobiegania demoralizacji wśród dzieci i młodzieży zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.
Na koniec spotkania policjantka szczególnie zwróciła uwagę młodzieży na to, aby nie być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka, przytaczając trzy zasady: widzisz, słyszysz że ktoś cierpi - reaguj!
Bardzo ważnym aspektem spotkań jest uświadomienie o tym, że pomimo swojego młodego wieku młodzież również ponosi konsekwencje swojego działania. Aktualne przepisy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich dają wszechstronne możliwości oddziaływania, zarówno dla Policji, jak i dla dyrektorów szkół. Między innymi za popełnione wykroczenia wobec osoby nieletniej policjanci mogą zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie, przywrócenie stanu poprzedniego, zawiadomienie rodziców, zawiadomienie szkoły do której nieletni uczęszcza. Za popełnienie przestępstw, o dalszych losach osoby nieletniej zdecyduje Sąd.
asp.szt. Aleksandra Bezrąk