„BEZPIECZNY SENIOR – TO ŚWIADOMY SENIOR”‑DEBATA SPOŁECZNA W STRZELINIE
W Klubie Seniora w Strzelinie odbyła się debata społeczna dotycząca szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów. Głównym celem Debaty było uświadomienie mnogości i charakterystyki zagrożeń oraz wskazanie właściwych postaw w celu zwiększenia bezpieczeństwa seniorów.
Debaty społeczne realizowane przez funkcjonariuszy Policji mają na celu przede wszystkim omówienie zagadnień, które w danej społeczności są szczególnie ważne pod względem bezpieczeństwa. Jest to jedna z najkorzystnieszych form komunikowania się ze społeczeństwem, pozwala na wszechstronny bezpośredni przekaz oraz wymianę doswiadczeń. W trakcie spotkania słuchacze mogą nie tylko poznać zagrożenia występujące w ich otoczeniu, ale też od razu poznać altermatywne metody jak sobie z nimi radzić. To także doskonała okazja dla mieszkańców do wyrażenia opinii i wspólnego poszukiwania rozwiązań uciążliwych dla nich problemów.
Tematem głównym debaty „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ” ‑były zagadnienia z zakresu tematyki oszustw dokonywanych na osobach starszych. Prócz licznie przebyłych seniorów, w debacie brali udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie oraz przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Strzelinie, w spotkaniu udział wział również Sekretarz Miasta i Gminy Strzelin Kazimierz Nahajło. W pierwszej części, jako moderatorzy debaty głos zabrali asp. Joanna Demska Asystent Wydziału Prewwncji oraz asp.szt. Jacek Waś Kierownik Rewiru Dzielniowych,, przedstawiając działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację „Moja Komenda” Ponadto omówili ideę programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Następnie policjanci omówili niepokojące zjawisko wzrostu liczby przestępstw, których ofiarami stają się osoby i to nie tylko starsze, nawet dzielili się własnymi doświadczeniami. Omówili liczne metody działania oszustów oraz sposoby jak uchronić siebie i oszczędności przed tym bezwzględnym procederem. Omówiono zdarzenia jakie w ostatnim czasie miały miejsce w powiecie strzelińskim, które dotknęły osoby starsze. Dużo uwagi poświęcono oszustwom na wnuczka/policjanta, pracownika banku, sposobach nieuprawnionego pozyskania danych czy dostępu do rachunków bankowych, kont na portalach spoęcznościowych. Funkcjonariusze wskazywali jak postępować, by nie paść ofiarą tego typu przestępstw. Tematykę oszstw dodatkowo omówili pracownicy banku, radząc jak seniorzy mogą ochronić swoje oszczedności.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wiele osób zabierało głos i na własnych przykładach przekonywali, jak ważna jest wiedza z zakresu bezpieczeństwa. Policjanci wskazali również, jak istotne, z punktu bezpieczeństwa, jest utrzymanie bliskiego kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami.
Na zakończenie spotkania uczestnicy w grupach wymieniali opinie, przy tym degustując pyszne wypieki przygotowane perzez seniorów na tę okazję. Po spotkaniu policjanci podziękowali za udział w debacie.
asp.szt. Aleksandra Bezrąk