CO ROKU 3 GRUDNIA OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
To niezwykle ważne święto, ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby podjęcia konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jest kluczową platformą do promowania praw i integracji niepełnosprawnych na całym świecie. Dzień ten, to także zachęcanie wszystkich do działań na rzecz likwidacji barier stojących przed osobami z niepełnosprawnością.
Głównym celem tej inicjatywy podczas corocznego podsumowania przez kraje członkowskie wspólnoty jest analiza aktualnego stanu niepełnosprawności na świecie, ale przede wszystkim wytyczenie nowych kierunków i podejmowanie działań umożliwiających pełne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.
Liczba niepełnosprawnych polaków w 2024r to blisko 5mln osób, w skali świata to już ponad 1miliard. Dodatkowo grupa osób dotkniętych tym problemem wzrasta, po części w związku z dynamicznie starzejącym się społeczeństwem, gdzie ograniczenia związane z wiekiem są doświadczeniem w coraz szerszej części ludności.
W Polsce i na całym świecie dzień ten obchodzony jest poprzez różnorodne wydarzenia podkreślające znaczenie dostępności, integracji i usuwania barier. W miarę wzrostu globalnej liczby osób z niepełnosprawnościami, kluczowe są dalsze działania na rzecz ich praw oraz budowanie bardziej inkluzywnego i sprawiedliwego świata dla wszystkich.
Dlatego warto, i to nie tylko tego dnia spojrzeć obok, na nasze otoczenie… kogo mijamy na ulicy, kto siedzi na ławce w parku, czy obok nas robi zakupy w sklepie. Czy to włąśnie nie jest osoba zmagająca się z niepełnosprawnoscią i czy nie możemy jej w czymś pomóc. Zastanówmy się, czy może by nie zacząć działać już dziś, bo nie wiadomo co za jakiś czas może spotkać nas.
asp.szt. Aleksandra Bezrąk
fot. ZSB Opole