POLICJANCI REALIZUJĄ DZIAŁANIA W RAMACH AKCJI „ZIMA 2024/2025”
W związku z okresem zimowym i coraz częstszymi spadkami temperatur, strzelińscy policjanci realizują wzmożone działania ukierunkowane na przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób o trudnej sytuacji życiowej, bezdomnych i bezradnych.
W okresie od 1 listopada do 30 marca corocznie realizowane są policyjne działania pod nazwą „Zima”. W ramach tej akcji funkcjonariusze Policji, na bieżąco kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Sprawdzają okolice dworca kolejowego i jego tereny przyległe, pustostany, ogródki działkowe, tereny mało uczęszczane przez mieszkańców, gdzie często można spotkać osoby znajdujące w trudnej sytuacji życiowej, które są najbardziej narażone na negatywny wpływ trudnych warunków atmosferycznych. Zwracają również, w tym okresie uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na zamarznięcie.
Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiego rodzaju wsparcia w dotarciu do placówek pomagających osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wymagających opieki. W przypadku ujawnienia osób bezdomnych w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu funkcjonariusze ułatwiają im dotarcie do noclegowni, schroniska dla bezdomnych lub do miejsc gdzie otrzymają niezbędną pomoc.
Pamiętajmy, że sami również możemy pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej - wystarczy odpowiednio i w porę zareagować. Dlatego Policja prosi o wszelkie informacje o osobach bezdomnych, samotnych i niezaradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Przekazać je można na wiele sposobów. Jeśli osoba wymaga natychmiastowej pomocy, należy zadzwonić pod numer telefonu 112, wówczas we wskazane miejsce niezwłocznie zostaną skierowane odpowiednie służby.
Warto również zwrócić uwagę na osoby starsze, samotne lub z problemami życiowymi, które mogą przebywać w nieogrzewanych pomieszczeniach. Informowanie policji lub ośrodków pomocy społecznej o takich przypadkach jest kluczowe, ponieważ wczesna interwencja może zapobiec tragedii.
Jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji, możemy skontaktować się z dzielnicowym bądź przekazać taką informację za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html, za pomocą której możemy oznaczać miejsca, gdzie znajdują się osoby bezdomne wymagające pomocy. Każde takie miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy.
Pamiętajmy, że to również od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie, dlatego NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI !!!
asp.szt. Aleksandra Bezrąk