Gdy widzisz pojazd uprzywilejowany nie zatrzymuj się na środku jezdni
Co robić w przypadku gdy zobaczymy lub usłyszymy radiowóz, wóz straży pożarnej lub karetkę pogotowia? Przypominamy ważne zasady i podpowiadamy, jakich błędów nie popełniać.
Kodeks drogowy mówi, że „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.
Najczęstszym błędem popełnianym przez kierowców jest gwałtowne hamowanie i zatrzymanie pojazdu na jezdni. Jest to szczególnie niebezpieczne, w momencie gdy na przeciwnym pasie, w tym samym miejscu, zatrzyma się inny kierowca. Poruszający się wtedy pojazd na sygnałach, musi gwałtownie hamować, bo nie ma możliwości przejazdu, a jeżeli takim pojazdem jest np. karetka, w której prowadzi się akcję ratunkową, reanimację czy podaje leki lub robi zastrzyk – może dojść do groźnej sytuacji.
Stojąc w „korku” pamiętajmy o korytarzu życia, czyli wolnej przestrzeni na drodze pozostawiej dla służb ratunkowych. Jest on szczególnie ważny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji natychmiast tworzą się gigantyczne korki.
W żadnym wypadku nie próbujmy poruszać się korytarzem życia pod prąd.
Pamiętajmy, że pojazdy uprzywilejowane w akcji nie muszą stosować się do zasad ruchu drogowego, mogą np. wjechać pod prąd, zatrzymać się na zakazie, wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle, kiedy tylko słyszymy ich sygnały zachowajmy szczególną ostrożność. Należy pamiętać, że obowiązek ułatwienia przejazdu dotyczy wszystkich w tym rowerzystów i pieszych znajdujących się na drodze.
asp. szt. Piotr Sołtysiak
Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie