Zderzenie pociągu z samochodem osobowym - policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych
Na przejeździe kolejowym w Warkoczy gmina Strzelin o mały włos nie doszło do tragedii. Kierujący samochodem osobowym nie zachował szczególnych środków ostrożności, nie zastosował się do znaku STOP, a następnie wjechał na przejazd kolejowy nie ustępując pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżającemu pociągowi. Niebezpieczna sytuacja zmusiła maszynistę pociągu do awaryjnego hamowania. Tym razem się udało, ale mogło dojść do tragedii. Jeżeli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy STOP (B-20), należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Gdy nie stwierdzimy jego obecności, należy przejechać przez przejazd.
W minioną niedzielę 7 stycznia, kilka minut po godzinie 11:00 dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie z treści, którego wynikało, że w obrębie stacji PKP w Warkoczu gmina Strzelin na przejeździe kolejowym doszło do zdarzenia z udziałem pociągu i samochodu osobowego. Zadysponowany niezwłocznie na miejsce patrol ruchu drogowego potwierdził otrzymane zgłoszenie.
W toku wykonywanych czynności policjanci ustalili, że kierujący samochodem osobowym marki Audi nie zastosował się do znaku STOP, a następnie wjechał na przejazd kolejowy nie ustępując pierwszeństwa przejazdu pociągowi relacji Wrocław Główny – Kłodzko w wyniku czego doszło do zdarzenia.
O nie lada szczęściu może mówić 37-letni kierujący osobowym audi, który na czas opuścił swój pojazd i w ten sposób nie doszło do tragedii. Jak ustalono maszynista pociągu do ostatniej chwili chcąc uniknąć uderzenia w pojazd obsługiwał kokpit. Niestety z impetem uderzył w obsługiwany kokpit w wyniku czego uskarżał się na ból klatki piersiowej oraz głowy. Na tej podstawie 65-letni maszynista został przetransportowany do szpitala celem udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej.
O prawdziwym szczęściu mogą mówić również pasażerowie pociągu. W wyniku opisanego zdarzenia nikt nie doznał obrażeń dających podstawę do zadysponowania na miejsce dodatkowych służb medycznych. Dość szybko na miejsce została skierowana komunikacja zastępcza, którą pasażerowie dotarli do stacji docelowych.
Policyjna grupa operacyjno-dochodzeniowa wykonała oględziny miejsca zdarzenia jak również dokumentację fotograficzną. W analogicznym czasie na miejsce dotarła Komisja Badań Wypadków Kolejowych, która wykonała czynności służbowe w ramach posiadanych kompetencji.
Policjanci apelują!
Zachowajmy szczególną ostrożność w rejonie przejazdu kolejowego. Lekceważone przepisów regulujących prawidłowe zasady przejeżdżania przez tory może skończyć się tragicznie. W konfrontacji z pędzącym pociągiem kierowca nie ma szans na przeżycie. Droga hamowania pociągu, o masie rzędu kilkuset ton, nawet przy niewielkich prędkościach, jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego pojazdu!
W celu uniknięcia tragedii przypominamy o kilku prostych zasadach:
- zachowaj szczególną ostrożność przejeżdżając przez niestrzeżony przejazd kolejowy,
- nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, gdy sygnalizacja miga na czerwono,
- zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg,
- nigdy nie próbuj ,,zdążyć" przed nadjeżdżającym pociągiem,
- nie wjeżdżaj na przejazd podczas zamykających się lub otwierających się rogatkach,
- nigdy nie omijaj zamkniętych półrogatek,
- nie wjeżdżaj na przejazd, kiedy nie masz możliwości kontynuowania jazdy,
- nie wyprzedzaj na przejazdach lub bezpośrednio przed nimi,
- nie przechodź przez tory w miejscach niedozwolonych
Starszy aspirant Łukasz Porębski
Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie