Odpowie za bezpodstawne wezwanie patrolu Policji
Ze zgłoszenia wynikało, że nietrzeźwa kobieta ma sprawować opiekę nad nieletnimi dziećmi. Ponadto kobieta miała wszcząć awanturę podczas, której pchnęła zgłaszającego widelcem w brzuch. Zadysponowany niezwłocznie na miejsce patrol ustalił, że do opisanego zdarzenia nie doszło. Mężczyzna w ten sposób chciał zrobić na złość swojej byłej partnerce. Teraz zgłaszający poniesie odpowiednią karę. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być tam, gdzie taka pomoc jest realnie konieczna.
Zdarza się że na numer alarmowy 112 wykonywane są połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m. in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania. Na numer alarmowy dzwonią również osoby, które informują o nagłych wydarzeniach, które jak się okazuje po prostu nie miały miejsca.
W miniony wtorek 26 grudnia br., na telefon alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna, który poinformował dyspozytora, że jego nietrzeźwa małżonka sprawuje opiekę nad dwójką dzieci. Na domiar złego w miejscu zamieszkania kobieta wszczęła awanturę podczas, której pchnęła zgłaszającego widelcem w brzuch.
Zadysponowany na miejsce patrol we wskazanym w zgłoszeniu miejscu nie zastał zgłaszającego. Jak ustalono mężczyzna od pewnego czasu przebywa na terenie Wrocławia, a poprzez wezwanie patrolu Policji chciał zrobić byłej partnerce na złość. W związku z powyższym mundurowi sporządzili materiały dające podstawę do skierowania wobec zgłaszającego wniosku o ukaranie do sądu.
Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna. Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń „Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł”.
Starszy aspirant Łukasz Porębski
Komenda Powiatowa Policji w Strzelinie