Odpowiedzialność prawna nieletnich oraz cyberprzemoc– spotkanie profilaktyczne z młodzieżą
Wychodząc naprzeciw bieżącym problemom, z jakimi borykają się uczniowie i nauczyciele, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie wspólnie ze szkołami, ustalają formy zajęć profilaktycznych, w ramach których mundurowi spotykają się w szkołach z uczniami. Funkcjonariusze rozmawiają o problemach związanych z demoralizacją oraz przestępczością nieletnich. Ponadto z uwagi na konieczność reagowania w sytuacji kontaktu z cyberprzemocą bardzo ważne jest uświadamianie na jakie niebezpieczeństwa narażani są użytkownicy sieci internet. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom profilaktycznym młodzież będzie mogła z refleksją i bardziej odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć w przyszłości wielu niebezpieczeństw i ustrzec się ewentualnych błędów.
W miniony czwartek 19 października br., policjantki Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie gościły w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zielenicach. Tematem wczorajszego spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich oraz cyberzagrożenia. O ile prawa uczniom są doskonale znane to ze znajomością własnych obowiązków bywa znacznie gorzej. Zdarza się, że młodzież nie ma świadomości, że po przekroczeniu 13 lat grozi im odpowiedzialność przed sądem dla nieletnich, czego konsekwencją może być umieszczenie osoby nieletniej w zamkniętym ośrodku. Dlatego w trakcie czwartkowego spotkania z młodymi ludźmi dyskutowano na temat odpowiedzialności nieletnich. Uczniom uświadamiano co to jest demoralizacja i co za to może im grozić. Przypomniano uczniom znaczenie tak ważnych i zarazem zapomnianych w dzisiejszym świecie słów jak szacunek do drugiego człowieka i tolerancja.
Ponadto wszystkim zgromadzonym uczniom policjantki radziły jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W tym miejscu należy stanowczo zaznaczyć, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które w uzasadnionym przypadku należy zgłaszać właściwym organom ścigania. Ponadto policjantki przekazały wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich ilustrując je odpowiednimi przykładami. Uczniowie byli żywo zainteresowani, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań, a ponadto chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym obszarze.
Spotkania tego typu są bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie.
asp. Łukasz Porębski